Principiellt är jag lite osäker på det här. Visst är det en intressant öl, men är det verkligen okej att släppa en schwarzbier i oktoberfest-släppet bara för att man har ”october” i namnet? Jag hade helst sett att man lämnat släppet öppet för ytterligare några svenska märzen-öl.Sigtuna Brygghus har under sin nya bryggmästare Mattias Hammenlind lanserat en trave nya öl, bland dem två som lanseras på Systembolaget nu i september. Dels schwarzbieren Black October, dels märzen-ölet Oktoberfest (AKA Sigtuna Märzen) som jag får återkomma till. Den här är på 5%.
Färgen är svart med en mycket mörkbrun kant. Det fingertjocka skummet är ljusbrunt. Det sjunker ner fort utan att lämna några rester på glaset.
Doften är rostad med toner av malt och en lätt aning rök. Viss sötma och aningar av rågbröd och sötmandel. Rena klara dofter.
Smaken är maltig med massor av halvsöta rostade toner. Viss frisk bitterhet. Medelstor kropp. Toner av rågbröd (pumpernickel, men också långfranska) i eftersmaken, rostade nötter och en torr beska som avslutas med fruktiga rostiga toner med en aning alkohol.
Kolsyran är lite starkare än vad som är vanligt för lageröl; de friska bubblorna är kraftiga och medelstora. Vätskan är torr och medel-mjuk.
Jag är svag för en välgjord fyllig schwartzbier, och den här är klart i klass med många av de tyska och tjeckiska jag druckit. Bra, Sigtuna!
Betyg: 3,25. Tillgänglighet: Systembolagets säsongsöl september, i detta nu finns 7.100 flaskor kvar. Pris: 22:50 för 500 ml.
9 kommentarer: